Decydując się na zakup okien na poddasze, trzeba pamiętać o tym, że zwykle pełnią one szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim, odpowiadają za odpowiednie naświetlenie i zaciemnienie pomieszczenia. Latem ich wybór może zaważyć na tym, czy na poddaszu będzie panowała komfortowa temperatura, czy też trudno będzie tam wytrzymać. 

Zanim wyruszymy na zakupy okna na poddasze…

Temperatura odczuwalna odgrywa kluczowe znaczenie dla naszego komfortu oraz zdrowia. Jeśli jest zbyt niska lub zbyt wysoka, czujemy się źle. Decydując się na zakup okien na poddasze, warto pamiętać o prostym wzorze, który w prosty sposób pomoże oszacować ilość miejsca, jaką trzeba przeznaczyć na okna.

Przyjmuje się, że ich powierzchnia nie powinna stanowić mniej niż 15% powierzchni podłogi. Zapewni to odpowiednie naświetlenie pomieszczenia i sprawi, że poddasze będzie mogło pełnić w naszym domu nie tylko rolę sypialni, ale też na przykład pokoju dla dziecka. 

Istnieje wiele różnych opinii na temat tego, czy warto inwestować w jedno duże okno, czy kilka mniejszych. Obecnie coraz więcej osób skłania się ku tej drugiej opcji, co wynika z chęci zachowania równomiernego oświetlenia metrażu.

Jakie normy musi spełnić okno na poddasze?

Warto pamiętać o tym, że konstrukcja ma nie tylko ładnie wyglądać, ale też musi być wytrzymała. Takie okno przyjmuje bezpośrednio na siebie intensywne opady deszczu i śniegu, a czasem nawet i gradobicia. Musi też dobrze radzić sobie z dynamicznie zmieniającą się temperaturą.

Przyjmuje się, że dobra konstrukcja tego typu powinna być zgodna z systemem TopSafe. Dużym atutem, który dodatkowo sugeruje, że konstrukcja jet wytrzymała jest uzyskanie przez produkt certyfikacji TUV. Przykładem takiego okna jest Fakro w wymiarach 78×118 lub 78×140, które można kupić w sklepie Japibud.

Rekomendowanym standardem jest zastosowanie trzech szyb oraz dwóch dzielących je komór. Ze względu na specyficzną konstrukcję, warto też upewnić się, że drewno pokrywające powierzchnię okna było lakierowane dwukrotnie. Zwiększa to szanse, że po kilku latach okno na poddaszu wciąż będzie wyglądało świetnie. 

Ze względu na dynamiczne zmiany temperatur w naszym klimacie, nie należy też rezygnować z zaawansowanego systemu uszczelnień. Przyjmuje się, że czterokrotne uszczelnienie powierzchni okna to najlepszy kompromis między wysoką jakością a przystępną ceną. 

Jeśli chcemy, aby nasze wymarzone okno na poddasze nie generowało duchoty i nie musiało być stale otwarte, warto upewnić się, że ma ono automatyczny nawiewnik. W erze rozwiązań smart home każdy doceni też te konstrukcje, które wspierają tryb sterowania elektrycznego, które następnie można próbować podpiąć do zestawu smart home. 

Jeśli obawiamy się okien na poddasze, zawsze można zdecydować się na roletę dachową. Tę od Fakro także można kupić w sklepie Japibud. Zmniejsza ona straty ciepła zimą, posiada rozbudowany tryb anty-UV, zwiększa poczucie prywatności, a w bardzo gorący, letni dzień, pełni świetną ochronę przed upałami. Jest to rozwiązanie, które na pewno docenią też osoby pracujące na nocne zmiany. W kilka chwil można odgrodzić się od słońca i sprawić, że w pomieszczeniu zapanuje ciemność.