Zastanawiasz się jak zabezpieczyć drewno? Sprawdź porady jak zabezpieczyć drewno w swoim domu lub zakładzie pracy. Zobacz jakie produkty wykorzystać do impregnacji i zabezpieczenia drewna.

Pięknie wyglądające drewniane tarasy czy blaty w kuchni to marzenie wielu osób. Niestety, to tworzywo ma to do siebie, że po jakimś czasie następuje efekt degradacji. Drewno staje się nieco bardziej matowe, a po jakimś czasie blaknie, wyglądając przy tym nieelegancko. Czy można jakoś walczyć z tym zjawiskiem?

Co wpływa na degradację drewnianych mebli?

Bez wątpienia najgorsza przyszłość czeka meble wykonane z drewna, które mamy wystawione na balkonie lub na ogródku. Przyczyn jest wiele, jednak tą dominującą są złe warunki atmosferyczne. Klimat w Polsce jest bardzo zmienny, a na dodatek często wpada ze skrajności w skrajność.

Zimą obserwujemy 10-stopniowe mrozy, a latem temperatura lubi przekraczać +30 stopni Celsjusza. Sprawia to, że różnice w termice dość często dochodzą do 50 stopni. Nie są to dobre warunki dla drewnianych mebli, które – jeśli nie są chronione – bardzo szybko zaczynają ulegać degradacji.

Swoje robią też owady, na czele z kornikami czy mrówkami. Jeśli wyczują one, że mebel nie jest dobrze chroniony impregnatem, to jego przyszłość będzie malować się w bardzo czarnych barwach. Co gorsza, insekty, które raz upodobały sobie na przykład drewniany stolik, bardzo trudno usunąć.

Mimo tego, że na przykład domowy, drewniany blat czy bujak ma nieco większe szanse, by dłużej cieszyć oko gospodarza, to i o takie elementy wyposażenia domu trzeba zadbać. Drewno łatwo uszkodzić, zarysować lub – na skutek ustawienia mebla zbyt blisko kaloryfera – pozbawić naturalnej ochrony.

Postaw na wysokiej jakości impregnaty i kosmetyki do mebli drewnianych

Rynek nie znosi próżni. Jako że drewniane elementy wyposażenia cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością, można kupić wiele wysokojakościowych produktów o różnym przeznaczeniu.

Szczególnie polecamy uwadze naszych klientów impregnat do drewna TYTAN. Co go wyróżnia? Przede wszystkim bardzo duża uniwersalność. Możemy z jego pomocą zabezpieczyć zarówno bale i gonty, jak i meble ogrodowe, więźby dachowe czy okładziny wykonane z drewna. Produkt jest dostępny w wersji bezbarwnej, dzięki czemu stanowi świetny podkład do lakierów oraz wosków.

Producent deklaruje, że TYTAN ochroni drewno przed negatywnymi skutkami korozji biologicznej. Oznacza to, że ulubiony stolik będzie bezpieczny zarówno przed owadami, jak i przed grzybami i pleśnią, które bardzo łatwo zalęgają się w niechronionych, drewnianych konstrukcjach.

Można nakładać go tradycyjną metodą malowania lub natrysku. W takiej sytuacji stosuje się proporcje 1:9. Jeśli klient wybierze metodę kąpielową, te powinny wynosić 1:19. Warto o tym pamiętać, zanim weźmiecie się za zabezpieczanie swoich ulubionych mebli z drewna.

Pamiętajmy też, że do malowania potrzebne są odpowiednie pędzle. Najlepsze pędzle, wałki i akcesoria do malowania kupisz w sklepie Japibud. Warto kupić odpowiednio dopasowany pędzel lub rolkę do malowania. Na pewno pomoże to skrócić czas niezbędny do konserwacji drewna.