Myliłby się każdy, kto powiedziałby, że malowanie ścian to zajęcie proste, lekkie i przyjemne. Wiele osób poległo na tej pozornie błahej czynności i musiało posiłkować się doświadczeniem fachowców. A wystarczyło tylko wcześniej zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami oraz użyć odpowiednich produktów. Jakich?

Przede wszystkim, wyczyść ścianę

Dobrze oczyszczona ściana to konstrukcja, która bardzo dobrze „przyjmie” zarówno farbę jak i grunt. Warto poświęcić tej czynności odpowiednio dużo czasu. Dużym ułatwieniem może być wcześniejsze namoczenie konstrukcji, jaką chcemy oczyścić z resztek tapet, jakie się tam wcześniej znajdowały.

Problematyczne kawałki można usunąć na przykład szpachelką. Gdy powierzchnia jest już odpowiednio przygotowana, pora wziąć się za gruntowanie. Na naszej stronie znajdziecie na przykład Grunt Sczepny KONTAKT PREMIUM TYTAN, który wyróżnia się obecnością kruszywa akrylowego, które znacznie zwiększa przyczepność.

Uzupełnijmy braki w strukturze ściany

Jeśli mieszkamy w budynku, który stoi już od wielu długich lat, może wystąpić degradacja ścian. Jest to zjawisko, które szczególnie daję się we znaki mieszkańcom bloków z wielkiej płyty. Szybki montaż oraz przeciętna jakość tworzyw, z jakich stawiano ściany działowe, robi swoje.

Bardzo łatwo dostrzec na przykład nierówności na takiej ścianie. Co gorsza, zbyt intensywne usuwanie starych warstw tapety – zwłaszcza na sucho – to prosta droga do stworzenia kolejnych ubytków, które na pewno nie będą wyglądały estetycznie. To samo należałoby napisać o źle przeprowadzonym gruntowaniu.

W takiej sytuacji można próbować ratować się dobrej jakości zaprawami budowlanymi, które usuną nierówności i wypustki. Można zastosować na przykład tradycyjny gips szpachlowy SEMIN lub wzmocnione tworzywo, jakie produkuje firma Norgips. Zapraszamy do zapoznania się pełną gamą naszych zapraw budowlanych.

Używajmy produktów wysokiej jakości, które mają odpowiednie właściwości

Częstym błędem osób, które biorą się za malowanie ścian, jest zakup wielu różnych elementów, które niezbyt dobrze będą do siebie pasować. Inne rodzaje farb są preferowane dla ścianek gipsowych, a nad innymi warto zastanowić się wtedy, gdy chcemy pokryć nimi na przykład betonową ścianę nośną.

Są to produkty o zupełnie innych właściwościach, co dość dobrze pokazuje, że nie farba farbie nierówna. Na pewno dobrze jest też przygotować sobie odpowiednie narzędzia. Czasy, kiedy dominowały tradycyjne pędzle do malowania, już dawno minęły.

Wielu klientów skłania się dzisiaj raczej ku półprofesjonalnym szczotkom malarskim. Mają one większy zakres roboczy, co mocno skraca cały proces malowania mieszkania, domu lub pojedynczego pokoju. To – w połączeniu z banalnie prostą obsługą – ich bardzo duży atut.

Pamiętajmy też, że inne rodzaje farb warto wybrać na przykład do kuchni lub do łazienki, a inne do pokoju dziecka czy do miejsc, które mają tendencje do brudzenia się. W niektórych sytuacjach lepsze będą farby o wysokim współczynniku zmywalności, a kiedy indziej lepiej sprawdzi się farba hybrydowa lub lateksowa. Chętnie doradzimy Ci w wyborze, żebyś wybrał u nas taki produkt, który idealnie spełni Twoje oczekiwania.