Remont w mieszkaniu bardzo często dotyczy odświeżenia ścian. Obecnie najmodniejsze są ściany pomalowane wysokiej jakości farbą, a zatem w przypadku posiadania starszej tapety należy się jej pozbyć. Prezentujemy w jaki sposób bardzo łatwo usunąć nawet starą tapetę, która ma już wiele lat. Wystarczy jedynie odrobina chęci i podstawowe narzędzia, aby oczyścić ścianę i dokładnie przygotować ją pod malowanie.

Przygotowanie pomieszczenia

Przed przystąpieniem do usuwania tapety należy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Usuwanie tapety prowadzi do powstawania dużej ilości zanieczyszczeń, a w przypadku stosowania wody również można wiele elementów zachlapać. W związku z tym przed przystąpieniem do prac warto użyć folii ochronnej do osłonięcia mebli oraz podłogi. Osłonięcia mogą wymagać także gniazdka i włączniki, a jeżeli to możliwe warto wyłączyć dopływ prądu w całym pomieszczeniu. Dopiero po takim przygotowaniu się do wykonania prac można przystąpić do działania i rozpoczęcia usuwania tapety.

Wybierz sposób usunięcia tapety

Zasadniczo istnieją dwa sposoby na usuwanie tapety czyli na mokro lub na sucho.

Usuwanie na sucho jest w wielu przypadkach ciężkie i czasochłonne, ale niekiedy jest jedynym wyjściem. W takiej sytuacji należy tapetę podważyć i odrywać jej kolejne fragmenty. Przy tym konieczne jest używanie odpowiedniej siły, aby usunąć tapetę bez uszkodzenia ścian. W miejscach, gdzie klej uległ zaschnięciu usunięcie może okazać się stosunkowo trudne.

Usuwanie tapety na mokro jest o wiele prostsze. W tym celu można skorzystać z czystej wody. Wystarczy jedynie tapetę kilkukrotnie namoczyć wodą, a następnie rozpocząć jej usuwanie. Woda powinna rozmiękczyć klej i sprawić, że tapeta będzie odchodziła od ściany zdecydowanie łatwiej.

Osoby szukające domowych sposobów mogą także zdecydować się na użycie roztworu wody z octem. Roztwór należy nanieść na tapetę i odczekać około 20 minut. Po tym czasie możliwe jest przystąpienia do usuwania tapety. W wielu przypadkach będzie ona odchodziła ze ściany dużymi płatami i przez to usunięcie starej tapety nie będzie stanowiło problemu.

Bez względu na wybrany sposób usunięcia tapety i tak należy po jej zerwaniu dokładnie umyć całą ścianę. Konieczne jest bowiem usunięcie z niej pozostałości po kleju. W innym przypadku malowanie może okazać się niemożliwe i stary klej będzie przebijał przez powierzchnię farby.

Sprzęt do usuwania tapet

Przy usuwaniu tapet niezbędne może okazać się także skorzystanie z profesjonalnego sprzętu, który usprawni cały proces i sprawi, że można będzie szybko usunąć tapetę. W tym celu warto postawić na KUBALA Skrobak do tapet 88mm. Przyrząd ten ułatwi podważenie tapety i tym samym usprawni jej usuwanie ze ściany. W razie powstania na ścianie uszkodzeń należy je przed malowaniem zalepić. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się gips szpachlowy SEMIN, który jest uniwersalnym sposobem na usunięcie niedoskonałości i wyrównanie ściany. Prawidłowo usunięta tapeta i przygotowana ściana będzie już nadawała się do malowania. Wszystkie powyższe czynności można oczywiście wykonać samemu. Wystarczy jedynie poświęcenie im odrobiny czasu.