Samodzielne wykafelkowanie łazienki nie należy do bardzo łatwych zadań, ale prawidłowe przygotowanie się do niego może skutkować świetnym efektem. Przede wszystkim uda się zaoszczędzić sporo pieniędzy na korzystaniu z usług specjalistów, a kafelki będą położone naprawdę dokładnie i będą prezentowały się świetnie. Prezentujemy w jaki sposób przeprowadzić kafelkowanie, aby efekty działania były dobre.

Przygotowanie powierzchni

Pierwsza kwestia to odpowiednie przygotowanie powierzchni. W przypadku ścian należy je dokładnie wyrównać i zagruntować, aby płytki się dobrze na nich trzymały. Do wyrównania można użyć cement lub płyt kartonowo-gipsowych. Jeżeli chodzi o gruntowanie to grunt uniwersalny TYTAN sprawdzi się tutaj bardzo dobrze. W przypadku podłogi można skorzystać z wylewki samopoziomującej, a także postawić na elastyczną zaprawę uszczelniającą Hydro 2K TYTAN. Tak przygotowane ściany oraz podłoga będą gotowe do tego, aby rozpocząć przyklejanie na nich płytek.

Wybór płytek

Bardzo duże znaczenie ma również odpowiedni wybór płytek. W przypadku małych powierzchni najlepiej zdecydować się na jasne płytki, które będą odbijały światło. Dzięki temu przestrzeń optycznie się zwiększy i łazienka będzie sprawiała wrażenie bardziej przestronnej. Należy również pamiętać, aby na podłogę wybierać płytki antypoślizgowe. Dzięki temu korzystanie z przestrzeni w łazience będzie o wiele przyjemniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Wywrócenie się na podłodze odpornej na poślizgnięcia będzie zdecydowanie trudniejsze.

Kafelkowanie ściany

Przechodząc do kafelkowania ścian należy się odpowiednio przygotować. Na sam początek warto przygotować sobie szablon z listwy. Wykonuje się go poprzez ułożenie płytek wraz z krzyżykami dystansowymi i następnie odrysowanie ich pozycji na listach. W następnej kolejności należy na ścianie nakreślić pionowe oraz poziome linie referencyjne zgodnie, z którymi należy umieścić szablon. Do nakładania kleju najlepiej wykorzystać szpachlę ząbkowaną, a warstwa kleju powinna mieć grubość około 5 mm. Przykładając kafle należy umieszczać je tak, aby przylegały one do dolnej i bocznej listwy (pamiętając o krzyżykach dystansowych). Po przyklejeniu wszystkich płytek usuwamy krzyżyki dystansowe i wykonujemy fugowanie. Ewentualny nadmiar spoiwa wydostający się po bokach, na którymś z etapów usuwamy za pomocą gąbeczki. Najlepiej usuwać ten na bieżąco, aby nie doszło do zaschnięcia.

Kafelkowanie podłogi

Niezbędne jest także położenie płytek na podłodze. Tutaj należy wybrać sposób układania płytek. Najpopularniejsze metody to układanie prosto lub w karo (skośnie). Metody te różnią się stratami materiałowymi. W przypadku kafelkowania podłogi można najpierw pokusić się o rozłożenie wszystkich płytek na sucho, aby sprawdzić jak będzie wyglądał konkretny układ. Dzięki temu można ustalić, który sposób ułożenia będzie korzystniej się prezentował. Najczęściej w łazienkach prostokątnych stosuje się metodą układania prosto. Metoda karo jest używana w łazienkach o nieregularnym kształcie. Po wyborze metody można już przejść do nałożenia warstwy kleju i przejścia do przyklejania płytek. Tutaj również należy używać krzyżyków dystansujących, aby zrobić miejsce dla fug.