Przycinanie drzew owocowych na wiosnę ma ogromny wpływ na wygląd, rozpiętość, a także plony oferowane nam przez drzewka w sadzie lub ogrodzie. To niezwykle ważny proces pielęgnacyjny, który wymaga dużej wiedzy, a zarazem odpowiednich narzędzi. W tym miejscu postaramy się wymienić najważniejsze narzędzia wykorzystywane do przycinania drzewek owocowych na wiosnę.

Formowanie korony drzewka owocowego

Pielęgnacja drzewek owocowych na wiosnę zakłada kształtowanie korony drzewa. Pędy odrastające na wysokości poniżej 50 cm od ziemi usuwamy przy samym pniu. Następnie skracamy pędy, które wczesną wiosną mają długość przekraczającą 30 cm. Skracamy je o ok. 1/4 lub 1/3 długości. Do usuwania pędów bardzo pomocne okażą się uniwersalne nożyce ogrodowe. Z ich pomocą poradzimy sobie zarówno z suchymi i zdrewniałymi gałęziami, jak również ze świeżymi pędami. Pamiętajmy o regularnej konserwacji nożyc, ponieważ precyzyjne i równe cięcie pędów zmniejsza ryzyko zaatakowania drzewka owocowego przez pasożyty i grzyby.

W jaki sposób usuwać grube i zdrewniałe gałęzie?

Przy cięciu drzewek owocowych wczesną wiosną, często natrafimy na bardzo twarde i z zdrewniałe pędy, które mogą stanowić trudne wyzwanie dla uniwersalnych nożyc. Jeśli obawiamy się zniszczenia lub stępienia ostrza, warto sięgnąć po specjalistyczne narzędzie przeznaczone do cięcia tego typu pędów. W tym celu możemy wykorzystać sekator kowadełkowy lub piłę. Biorąc jednak pod uwagę specyfikę ugałęzienia drzewek owocowych oraz to, że zależy nam na bezpiecznym cięciu pędów, lepszym rozwiązaniem okaże się precyzyjny sekator kowadełkowy.

Czy możemy usuwać pędy z pomocą piły?

Miejsca, w których przycinamy pędy oraz gałęzie są raną, która wymaga czasu na zabliźnienie. Takie miejsca stają się niestety furtką dla pasożytów, grzybów oraz bakterii, które mogą zaatakować drzewko owocowe. Precyzyjnie wykonane cięcie znacznie zmniejsza taką ranę, a jednocześnie pozwala na szybsze zagojenie się, dbając o lepszą kondycję drzewka owocowego. Piła jednoręczna nie nadaje się do cięcia żywych pędów. Z pomocą tego narzędzia możemy jednak skutecznie usuwać martwe gałęzie, a także porcjować drewno pozyskane w procesie pielęgnacji drzewek owocowych. W przypadku dużych sadów i ogrodów, dobra piła jest zatem niezastąpionym narzędziem.

O czym musimy pamiętać przy zakupie narzędzi ogrodowych?

Kupując narzędzia ogrodowe należy zwrócić szczególną uwagę na konkretne zastosowanie wybranego modelu. Producenci informują nas o tym, przy jakich pędach najlepiej sprawdza się wybrane narzędzie, a także, jaka jest maksymalna średnica pędów, które można ciąć z pomocą wybranego sekatora lub nożyc. Warto zwrócić uwagę na jakościowe ostrze wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej. Dużą popularnością cieszą się narzędzia wyposażone w samoostrzące się ostrza. Przed rozpoczęciem cięcia warto sprawdzić kondycję ostrza i w razie potrzeby dokonać ostrzenia. Z kolei po zakończonym cięciu zawsze pamiętajmy o dokładnym umyciu narzędzia. Wpłynie to korzystnie na jego trwałość.