Aby cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem w okresie wiosenno-letnim, w marcu lub kwietniu musimy podjąć pewne kroki ukierunkowane na poprawę kondycji trawy. Po pierwszym koszeniu trawy ocenimy stan naszego trawnika, a następnie podejmiemy odpowiednie działania. W tym miejscu skupimy się na najważniejszych procesach pielęgnacyjnych, a także na tym, jakie narzędzia ogrodowe warto zakupić w trosce o nienaganny stan trawnika.

Pierwsze koszenie wczesną wiosną

Koszenie trawy możemy wykonać już w marcu lub na początku kwietnia. Warto jednak sprawdzić prognozy i wstrzymać się z działaniem, jeśli na najbliższe tygodnie zapowiadane są przymrozki. Pierwsze koszenie na wiosnę wykonujemy bardzo krótko, aby zapoznać się ze stanem powierzchni. Niezbędnym narzędziem na tym etapie są grabie metalowe, z pomocą których uprzątniemy skoszoną trawę, mech oraz ewentualne zanieczyszczenia, takie jak odchody zwierząt. W tym momencie możemy dokładnie zapoznać się ze stanem naszego trawnika i zaplanować działania ukierunkowane na jego rewitalizację.

Napowietrzanie i uzupełnianie ubytków

Wczesną wiosną warto wykonać napowietrzanie trawnika. Proces ten wykonujemy zaraz po pierwszym koszeniu. W tym celu niezbędne okażą się widły. Należy wbić je w ziemie na głębokość 10cm. Takie otwory wykonujemy co pół metra lub metr w zależności od stanu trawnika. Po wykonaniu otworów rozsypujemy i rozgrabiamy drobny piasek. Napowietrzanie przyczynia się do szybszego wzrostu trawy. W miejscach, w których pojawiły się ubytki, zasadzamy nową trawę. W tym celu możemy wykorzystać płaty trawy w rolce lub nowe nasiona. Warto zastosować odpowiedni nawóz lub mieszankę renowacyjną, co przyspieszy kiełkowanie.

Usuwanie chwastów oraz niechcianych pędów

Wczesna wiosna to okres, w którym nie tylko trawa budzi się do życia. W tym okresie obserwujemy wzmożony wzrost chwastów oraz bylin, które mogą wizualnie zaszkodzić naszemu trawnikowi. W związku z tym, niezbędne jest systematyczne wycinanie chwastów oraz niechcianych pędów. Nieocenionym wsparciem okażą się nożyce do trawy, z pomocą których nie tylko możemy docinać trawę w bliskim sąsiedztwie kwiatów oraz wysokich roślin, ale również wycinać chwasty oraz niechciane pędy. Walkę z niechcianymi chwastami mogą ułatwić specjalne środki chemiczne. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy takie środki nie zaszkodzą innym roślinom na naszym ogrodzie.

W jaki sposób podlewać ogród wiosną?

W kwietniu podlewanie ogrodu jest opcjonalne i zależy od częstotliwości oraz obfitości opadów. Jeśli miesiąc jest wyjątkowy skąpy w opady deszczu, można już zastosować podlewania, aby zadbać o świeżo zasianą trawę. Warto zatem wyposażyć się w uniwersalny wąż ogrodowy, wózek do nawijania węża, a także wszelkie szybkozłączki oraz zraszacze, które zastosujemy na naszym ogrodzie. Warto już w kwietniu zastanowić się nad przemyślanym systemem oszczędnego nawadniania ogrodu. Początek maja to dobry moment aby popracować na ogrodzie i rozstawić zraszacze, które pomogą nam w równomiernym podlewaniu trawnika.