Łazienka to pomieszczenie, które jest mocno narażone na rozwój grzybów i pleśni. Aby uniknąć wielu problemów z odgrzybianiem pomieszczenia w przyszłości, warto zdecydować się na dobre zabezpieczenie przestrzeni między kafelkami i ceramiką. Jak to zrobić?

Wybór silikonu do łazienki, czyli mała sprawa dużej wagi

Łazienka jak żadne inne pomieszczenie w domu lub mieszkaniu jest narażona na dynamiczne zmiany temperatury i poziomu wilgoci. Są to warunki, które naturalnie sprzyjają występowaniu trudnych do usunięcia grzybów, które nie tylko brzydko wyglądają, ale i są dla naszego zdrowia szkodliwe. 

Naukowcy już dawno temu udowodnili, że poruszające się po naszym domu rodniki grzybów mocno drażnią drogi oddechowe, wywołują lub potęgują reakcje alergiczne oraz mogą być stymulantem dla wystąpienia niektórych rodzajów chorób nowotworowych w przyszłości. 

Najczęstsze problemy, jakie wywołują grzyby i pleśnie, to ogólne osłabienie organizmu, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy oraz trudny w pozbyciu się katar, który po czasie może przejść w przewlekłe zapalenie zatok. Grzyby na posadzce łazienki, to jedna z głównych przyczyn grzybicy stóp i paznokci.

Jaki silikon wybrać do łazienki?

Ciekawym preparatem jest silikon sanitarny, który już z założenia jest przeznaczony do przestrzeni o podwyższonej wilgotności. Czasem spotyka się preparaty, które są dodatkowo wzbogacone środkami o działaniu grzybobójczym.

Często zaleca się też sięgnięcie po silikon krystaliczny. Zapewnia on bardzo dobrą przyczepność. Uchodzi też za środek odporny, który zapewni skuteczną ochronę przez długi czas. Duży wybór silikonów do łazienki oferuje na przykład chwalony przez klientów sklep Japibud.

Co, jeśli w łazience chcemy zabezpieczyć okna lub powierzchnie drewniane? W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się na przykład preparat BEKO Silikon pro4. Wyróżnia go zgodność z certyfikatem ISO 11600 oraz z rygorystyczną niemiecką normą DIN 18545. 

Produkt jest odporny na pleśń i grzyby oraz na działanie światła UV. Wielu użytkowników zauważa, że preparat skutecznie pomaga zachować trwałość kolorów okien i innych elementów drewnianych. Warto docenić też niską emisyjność, co w erze troski o środowisko naturalne wiele osób na pewno doceni.

Jak uszczelniać powierzchnie silikonem w łazience?

Najważniejsza rzecz, o jaką musimy się zatroszczyć, to suche podłoże. Powinniśmy wcześniej dokładnie wyczyścić wolne przestrzenie, możliwie jak najdokładniej usuwając z nich brud. Fugi warto zabezpieczyć taśmą maskującą, by mieć pewność, że silikon do łazienki kładziemy dokładnie tak, jak powinniśmy

Dobrze jest dobrać silikon w taki sposób, by ten zapewniał nie tylko odpowiednią ochronę przed drobnoustrojami, ale i pasował do koloru fug. Jeśli w sklepie nie ma odpowiedniego dla nas odcienia, zawsze można wybrać produkt bezbarwny.

Pamiętajmy też o tym, że silikonu do łazienki nie powinno się malować. Źle wpływa to na jego właściwości, w wyniku czego ochrona, jaką chcemy uzyskać, mogłaby nie spełnić naszych oczekiwań. W razie wątpliwości warto poradzić się doświadczonych sprzedawców w dobrym sklepie – na przykład w Japibud.pl