Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak powinna przebiegać impregnacja drewna? Jakie są zalety, rodzaje i metody impregnacji drewna? Jak impregnować skutecznie oraz jaki preparat wybrać?

Po co impregnować drewno?

Drewno jak każdy inny materiał ulega degradacji. W normalnych naturalnych warunkach jakim jest przyroda, rozpad drewna jest pożytecznym procesem, dzięki czemu staje się częścią runa leśnego, pożywieniem czy schronieniem. W budownictwie drewna używa się głównie jako budulca, ale również do ławy fundamentowej, stemple budowlane, palet i wielu innych. W związku z czym, drewno używane w powyższy sposób powinno posłużyć nam jak najdłużej. Aby wydłużyć jego żywotność oraz użyteczność stosuje się różnego rodzaju impregnaty i metody impregnacji.

Na czym polega impregnacja drewna?

Impregnacja to proces pokrycia powierzchni drewna lub nasączenie go środkiem do tego przeznaczonym, którego celem jest ochrona drewna przed działaniem czynników chemicznych, biologicznych oraz pogodowych. Praktyka impregnacji drewna sięga czasów starożytnych, np. w starożytnym Egipcie drewno nasączano olejem cedrowym, a w średniowieczu używano smoły, olei roślinnych czy żywicy. Różnego rodzaju substancje, tworzone na bazie smoły i węgla kamiennego były używane przez setki lat w przemyśle. Dzisiaj na rynku dostępne są środki ochrony i impregnacji drewna o szerokim spektrum działania lub takie, których działanie jest ukierunkowane (np. środki o działaniu ogniochronnym). Podobnie jak środki, tak techniki i metody impregnacji drewna bardzo mocno rozwinęły się na przestrzeni wieków.

Zalety impregnacji drewna

Chociaż zalety impregnacji drewna są oczywiste i nikogo nie trzeba do niej przekonywać, to warto uściślić jak konkretne zalety niesie za sobą impregnacja drewna. Impregnując drewno przedłużamy jego żywotność, a więc tym samym czas użytkowania. Impregnacja gwarantuje nam również przedłużenie estetyki drewna, bowiem zabezpiecza go przed sinizną czy pleśnią. Drewno w brew pozorom atakowane jest nieprzerwanie przez czynniki atmosferyczne i pogodowe. Deszcze, śnieg, wiatr, słońce, wysokie i niskie temperatury, w dłuższej perspektywie czasu widać jak drewno nieimpregnowane starzeje się i niszczeje. Dzisiejsze impregnaty poza ochroną mogą wręcz przywrócić drewno do „dawnej świetności” i odświeżyć jego wygląd.

Podsumowując impregnacja drewna ma następujące zalety:

  • ochrona przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi,
  • zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcze, śnieg, słońce czy wiatr,
  • nadaje drewnu nowego odświeżonego koloru,
  • przywraca drewnu dawny, zdrowy i mocny wygląd.

zalety impregnacji drewna

Jakie są metody i rodzaje impregnacji drewna?

Impregnację drewna dzielimy na głęboką, ciśnieniowo-próżniowej i powierzchniowej:

  1. Impregnacja głęboka to rodzaj impregnacji, który polega na nasyceniu drewna różnego rodzaju środkami impregnującymi. Na przykład drewno nasyca się środkiem grzybobójczym. W zależności od środka, głębokość nasycenia może się różnić, ale powinno to być około 10 mm w głąb drewna. Nasycenie przeprowadza się poprzez kąpiel, można ją wykonać w kadziach i wannach wykonanych z drewna, stali, betonu czy tworzyw sztucznych. W przemyśle drewno konstrukcyjne impregnuje się w odpowiednio przygotowanych do tego basenach.
  2. Impregnacja ciśnieniowo – próżniową jest to metoda impregnacji, którą przeprowadza się w warunkach przemysłowych. Konieczne przy tego typu impregnacji jest użycie urządzenia, które pod ciśnieniem wprowadza środek impregnujący do struktur drewna. Tego typu impregnacja najlepiej nadaje się do drewna, które jest używane na zewnątrz lub ma kontakt z podłożem.
  3. Impregnacja powierzchniowa jest najbardziej popularną metodą impregnacji, z powodu jej prostoty i brak potrzeby używania zaawansowanych urządzeń. Polega na nanoszeniu środka impregnującego poprzez pędzel, spray lub dozownik.

Jak skutecznie zaimpregnować drewno?

Impregnacja drewna musi zostać przeprowadzona w odpowiedni sposób, zależy od głębokości nasycenia drewna, samo drewno musi być odpowiednio przygotowane, a po procesie impregnacji, drewno musi odpowiednio długo odczekać przed użyciem. Jeśli mielibyśmy wymienić czynniki wpływające na skuteczność impregnacji to były by to:

  • wybór środka impregnującego w zależności od drewna oraz jego przeznaczenia,
  • wybór metody impregnującej w zależności od wybranego środka, drewna oraz przeznaczenia drewna,
  • stanu i przygotowania drewna, a więc np. jego wilgotności.

Pamiętaj, aby podczas wyboru środka impregnującego drewna oraz metody impregnacji drewna zwracać uwagę na gatunek drewna, jego twardość, jego przeznaczenie, a więc czy będzie używane wewnątrz czy na zewnątrz, czy drewno będzie miało kontakt z glebą, oraz na jakie czynniki szkodliwe może zostać wystawione.

Jaki preparat wybrać do impregnacji drewna?

Wybierając środek do impregnacji drewna zwracać należy uwagę na czynniki przed, którymi chcemy zabezpieczyć drewno, na gatunek drewna i jego twardość, na to czy drewno jest już nasączone jakimikolwiek środkami (w tym czy było malowane) oraz jaki konkretny efekt chcemy osiągnąć. Warto stawiać na sprawdzone środki impregnacji. Dzisiaj technologia impregnacji rozwinęła się tak bardzo, że powstały uniwersalne środki impregnujące, które nadają się do większości gatunków drewna i ich przeznaczenia. Nasi kliencie korzystając z impregnatu marki TecLine firmy BEKO.