Czym ocieplić poddasze? Co jest najważniejsze przed przystąpieniem do pracy? O czym należy pamiętać? Jak wykonać ocieplenie krok po kroku? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule „Jak ocieplić poddasze?”.

Czym ocieplić poddasze?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak ocieplić poddasze, należy wiedzieć czym ocieplić poddasze? Do ocieplenia poddasza najlepszym materiałem jest wełna mineralna z włókna szklanego. Jest to materiał, który idealnie pasuje do wykonania ocieplenia. Maty z wełny mineralnej włókna szklanego są niepalne i stosunkowo lekkie, mają dobrą izolację termiczną oraz akustyczną, a przy tym przepuszcza parę wodną. Jest łatwa w użytku dzięki dużej elastyczności, dzięki czemu dobrze wypełnia wszelkie przestrzenie, pomiędzy stelażem czy krokwiami. Wełna szklana posiada współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi 0,03 W/mK.

Najważniejsze na początek

Sposób na to jak ocieplić poddasze zależy od pokrycia, jakie zostało użyte. W zależności czy jest to folia wysokoprzepuszczalna, niskoprzepuszczalna, czy papa na deskowaniu.

  1. Folia wysokoprzepuszczalna – odprowadzi wilgoć (parę wodną) z warstwy ociepleniowej i ochroni ją przed wilgocią, mogącą dostać się z zewnątrz. Ocieplenie można układać w bezpośrednim styku z folią, ale nie należy go przesadnie do folii dociskać, ponieważ całość może uszkodzić się przy styku z nagrzaną powierzchnią dachu, np blaszaną.
  2. Folia niskoprzepuszczalana lub papa – przy tego typu pokryciu powinno się pomiędzy nim, a ociepleniem pozostawić paru centymetrową szczelinę. Tworzy się ją, rozciągając ocynkowany drut, żyłkę lub sznurek na krokwiach/stelażu. Brak utworzenia szczeliny może grozić poważnym pogorszeniem się właściwości izolacyjnych ocieplenia, ponieważ wilgotności, a więc para wodna będzie skraplać się na pokryciu i wsiąkać w ocieplenie.

 

Pamiętaj o

  1. wentylacji dachu – zapobiegaj osadzaniu się skropliny na pokryciu, która może pogorszyć właściwości ociepleniowe. Poddasze należy wentylować, zadbaj o wloty i wyloty powietrza,
  2. ciągłość izolacji – zadbaj o to, aby pomiędzy kolejnymi płytami wełny nie powstawały przerwy. Są to drogi, którymi ucieka ciepło w zimę oraz przekrada się do wewnątrz w czasie lata,
  3. właściwym wykonaniu połączeń (np. ze ścianą) – tam gdzie płyty łączą się ze ścianą, pojawiają się pęknięcia oraz rysy. Połączenie ślizgowe pozwoli tego uniknąć. Wzdłuż połączenia na ścianie należy przykleić taśmę poślizgową lub taśmę malarską, a na spoinę nanieść masę szpachlową, w tę wtapia się taśmę zbrojącą. Ostatecznie należy szpachlować całość jeszcze raz, a po wyschnięciu i szlifowaniu można obciąć wystające kawałki taśmy.

Jak ocieplić poddasze? – krok po kroku

Podsumujmy dotychczasową pracę, jaką powinno się wykonać przed przystąpieniem do ocieplania. Ułożono poprawnie folię (lub inny pokrycie) , a więc ułożono ją z zakładem i obrócono właściwą stroną na zewnątrz, dodatkowo uszczelniono okna i włazy dachowe. Ocieplenie powinno kłaść się dwuwarstwowo. Przystępując do działania wykonujemy następujące kroki:

  1. Krok 1: należy odmierzyć odległość pomiędzy krokwiami (elementami stelażu) i przykręcić wieszaki grzybkowe, będą one potrzebne do zamocowania stelażu, który będzie podtrzymywać płyty gipsowo-kartonowe,
  2. Krok 2: wełnę należy tnąc na pasy – powinny one być około 2 cm szersze, niż odległość pomiędzy krokwiami. Te dwa 2 cm szerokości więcej, połączone z sprężystością wełny sprawią, że utrzyma się ona sama będąc pomiędzy więźbami. Wełnę tniemy na pasy o 2 cm szersze niż rozstaw krokwi. Dzięki temu sprężysty materiał powinien sam utrzymać się między elementami więźby. Wełnę jaką polecamy to płyty wełny mineralnej Isover.
  3. Krok 3: pierwszą warstwę wełny wciskamy na lekko pomiędzy krokwie. Jeśli wełna mimo wykonania powyższego kroku nie będzie utrzymywać się sama, można ją wspomóc sznurkiem.
  4. Krok 4: Do wieszaków typu ES (jeśli takie zostały wybrane), które zostały przytwierdzone do czoła krokwi, zakładamy metalowe profile typu C. Do wieszaków typu ES, za pomocą wkrętów przykręcamy profile, a na grzybkowych na wcisk.
  5. Krok 5: Czas na drugą warstwę izolacji, zaczynamy od wypełnienia profili stalowych.
  6. Krok 6: Po wypełnieniu profili stalowych izolacją, wciskamy wełnę pomiędzy profile, taka kolejność układania drugiej warstwy pozwoli nam uniknąć liniowych mostków cieplnych, przez które powstają straty cieplne.
  7. Krok 7: Gdy układanie zostanie ukończone, należy przykleić folię paroszczelną do stelaża. Ma ona zapobiec przenikaniu pary do ocieplenia. Istotna jest tutaj szczelność, w związku z tym, jeśli gdzieś folia zostanie rozerwana lub w jakiś sposób uszkodzona, koniecznie należy ją zakleić.
  8. Krok 8: Pracę kończymy montując płyty gipsowo-kartonowe. Pamiętaj, aby w pomieszczeniach, w których będzie utrzymywać się duża wilgotność zastosować zielone płyty wodoodporne.

Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia znajdziesz w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnym.